İpragaz MARINEGAS
anasayfa Broşür Bize Ulaşın

DALYAN HAVZASI'NDA YENİ ENERJİ: DOĞA DOSTU MARINEGAS LPG

Marinegas, Türkiye'nin imzalamış olduğu Kyoto protokolü çerçevesinde izlediği çevreci yaklaşıma çok uygun bir sistemdir. LPG çevre dostu olmasından dolayı, diğer yakıt türleri gibi deniz kirliliğine yol açmaz; diğer fosil yakıtlara göre karbonmonoksit, hidrokarbon ve diğer emisyon salınımları çok daha azdır.

İç suların korunmasında rol oynamak ve LPG kullanımını teşvik etmek amacıyla Türkiye ve Avrupa Birliği tarafından koruma altına alınan Dalyan Havzası'nda yaklaşık 1,5 yıldır çalışmalarını sürdüren İpragaz, çevreye duyarlı teknelerde Marinegas dönüşümlerini gerçekleştirmeye başladı. Doğa dostu Marinegas sistemi ile Dalyan'ın korumasına faydada bulunan tekneler çevrede Blue Boat adıyla anılıyorlar ve şimdiden yetkililerden tam not aldılar.

Dünyaca ünlü Dalyan Kanalları'nda turist gezi teknelerinin sintine ve yakıt atıkları ile meydana gelen kirliliğe alternatif çözümler arayan Muğla Valiliği İdari Kurul başkanlığı, İpragaz Marinegas'ın çevre dostu LPG'li teknesine tam not verdi.

Muğla Valiliği İdari Kurul Başkanlığı 26.İdare Kurulu Toplantısı'nda Dalyan Tekne Kooperatifi'ne ait bir teknede uygulanan sistemi inceleyen ve daha sonra aynı tekne ile kanalda tur atan kurul yetkilileri sonucu büyük bir başarı olarak değerlendirdi.

Daha önce Güneş Enerjili, Pilli ve Elektrikli teknelerin denendiği kanalda İpragaz Marinegas'lı tekne ile yapılan turdan sonra bir açıklama yapan Muğla Vali Yardımcısı A.Kamil Başar, şunları söyledi;

"Bugün İdari Heyeti olarak Dalyan'da LPG'li tekneyi denemiş olduk. Gerçekten titreşim ve motor sesi olarak diğer motordan çok farklı ve çevreci bir motor. Bence güzel bir tekne seyahatiydi. Bu akıntıda, bu rüzgâra karşıda bu şekilde güçlü olduğunu da bu motorun görmüş olduk. İlk denememiz iyi geçti"
Dalyan Tekne Kooperatifi Başkanı Atilla Gültekin "Yaklaşık 1 yıldır yakıt tasarruflu ve çevreye uyumlu tekneler üzerinde çalıştık. Dalyan Tekne Kooperatifi'ne ait bir teknemizi LPG'ye çevirdik. Testlerimizi yetkililerle birlikte başarıyla tamamladık. Bu teknemiz emisyon, sintine suyu ve katı atık yağ bakımından da son derece çevreci. Her bakımdan çevre dostu bir tekne. Bu yakıt tasarrufundan daha önemli. Teknede titreşim de sıfıra yakın bir seviyede, gürültü olarak da önceki dizel teknelere göre yüzde 90 daha az sessiz" dedi.

Marinegas Dönüşümü yapılan Blue Boat'lar ayrıca Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü'nün de onayından geçti.

Marinegas ile Blue Boat'a dönüşüm için teknelerinde değişiklik yapacaklara gerekli izinin verilmesini bildiren yazı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü'nden İzmir ve Göcek Liman Başkanlıkları'na gönderildi. Genel Müdür Yaşar Duran Aytaş imzası ile gönderilen yazı özetle şu şekilde:

"Ülkemizdeki doğal çevre ve yaşayan canlılar açısından korunması gereken yerlerden biri olan ve yapısı ile uluslararası öneme sahip turizm beldesi Dalyan Havzası'nda, çalışan yolcu tekneleri, çevresel olumsuzlukları azaltabilmek maksadı ile ilgili talimat kapsamına alınmıştır.

Dalyan Havzası'nda çalışan yolcu motorlarının ikincil yakıt olarak LPG kullanmak üzere motorunda değişiklik yapılması ve ilgili talimatta belirlenen şartların sağlamaları halinde kayıtlarının yapılması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim".

Dalyan Havzası hakkında:

Dalyan Havzası (*); Türkiye'nin güneybatısında olup, bir kısmı Ege, bir kısmı da Akdeniz Bölgesi içinde kalmaktadır.

Havza içerisinde çok sayıda akarsu, göller ve bunları bir ağ şeklinde birbirine bağlayan kanallar ile İztuzu kumsalı yer almaktadır. Havza içerisinde, başlıca iki ana drenaj alanı:

• Köyceğiz Gölü Alt Ana Havzası
• Dalyan Alt Ana Havzası

Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Köyceğiz Gölü ve Dalyan Kanalları; zengin biyolojik çeşitliliği ve hassas ekosisteme sahip kanal ve lagünlerle, doğal olarak denizle buluşan ve dünyada ender rastlanan 7 gölden birisidir (**).

Köyceğiz-Dalyan Havzasının yaklaşık 385 km2 büyüklüğündeki bir bölümü Türkiye'nin ilk özel çevre koruma bölgelerinden biridir. Koruma bölgesi Köyceğiz Gölü ve çevresi, gölü denize bağlayan kanal ve bu kanal etrafındaki bataklık kısımlarla, deniz kenarındaki 4,2 km uzunluğundaki kumsalı içine almaktadır. Koruma bölgesindeki İztuzu kumsalı Akdeniz'de nesli azalmış olan Caretta Caretta'nın yuva yaptığı uluslararası öneme sahiptir.

Dalyan'ın en önemli özelliklerinden biri, nesli tükenme tehlikesi altında olan denizkaplumbağası Caretta caretta'nın yumurtlama bölgesi olan kumsala sahip olmasıdır. Yine tehlike altında olan yumuşak kabuklu Nil kaplumbağası kumsalın göl tarafında yumurtlamaktadır. İztuzu kumsalı, Türkiye'nin 17 önemli deniz kaplumbağası yumurtlama bölgesi içinde yer almaktadır. Lagünde mevcut mavi yengeçler (Callinectes sapidus) ekonomik olarak çok önemli olan türlerdir.

Dalyan dünya basınında yer alan bir sit alanı olup, AB fonu ile korunmaktadır. Dalyanda yaklaşık 750 piyade tipi tekne faaliyet göstermekte olup, kayıt altında ise 500 adet piyade tipi tekne bulunmaktadır.

(*) Kaynak: Köyceğiz-Dalyan havzası ekosistemini oluşturan çevresel özellikler- 1, M.Gürel1 , A.Ertürk1, D. Şeker1, A. Ekdal1, K. Yüceil1, A. Tanık1ve I.E. Gönenç2, İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü, Maslak, İstanbul, Türkiye, 2IGEMPortal, İstanbul, Türkiye:

(**) Kaynak: http://www.cevresehircilik.gov.tr/turkce/index.php?Sayfa=homepage

İpragaz İletişim
MARINEGAS ile tasarruf edin!